Utökat samarbete med Norge

(2012-06-01) | Susanne Sävenfalk

En delegation från Kunnskapsbyen i norska Lilleström är på plats i Karlstad för att diskutera gränsöverskridande samarbeten.

 
  Anita Orlund och Håkan Spjuth.
   

Representanter från Kunnskapsbyen i Lilleström, Akershus Fylkeskommune och Högskolan i Oslo-Akershus är på besök för att prata om ett utökat samarbete med näringslivet i Värmland och Karlstads universitet. Förutom diskussioner om konkreta projekt inom både forskning och studentsamverkan vill delegationen veta mer om universitetets samarbete med näringslivet och offentliga organisationer i regionen.

- Ett universitet spelar en stor roll för en regionens utveckling och tillväxt. Högskolan i Oslo-Akershus strävar efter att bli ett universitet och vi är därför särskilt angelägna om att ta del av era erfarenheter från den resan, säger Anita Orlund, direktör, Kunnskapsbyen Lilleström.

- Vår förhoppning är att det här mötet ytterligare stärker banden till både till Högskolan i Oslo-Akershus och till näringslivet runt högskolan. Det gör att vi på sikt kan locka hit fler studenter och att vi kan etablera fler konkreta forskningsprojekt med våra norska vänner. Det i sin tur gynnar utvecklingen i hela den gränsöverskridande regionen, kommenterar Håkan Spjuth på Grants and Innovation Office.

Kunnskapsbyen Lilleström består av drygt 120 medlemsorganisationer som samarbetar för att utveckla näringslivet och tillväxten i regionen. Vill du läsa mer om Kunnskapsbyen, klicka här: Kunnskapsbyen.no

Vill du läsa mer om Högskolan Oslo-Akershus, klicka här: hioa.no