Möten för lärande - Pedagogisk verksamhet för de yngsta barnen i förskolan

Småbarnspedagogik 2012-2013
Seminariedag 2
Möten för lärande

OBS! Extra deltagare från förra projektomgången, Småbarnspedagogik 2011-12, behöver inte anmäla sig. Välkomna direkt till Aula Magna kl. 10.00-15.00, då Eva Johansson föreläser

Föreläsare: Eva Johansson, Universitetet i Stavanger

Eva Johansson är professor i barnehagepedagogikk småbarnspedagogikk vid Universitetet i Stavanger.

I föreläsningen "Möten för lärande - Pedagogisk verksamhet för de yngsta barnen i förskolan" ställs angelägna frågor om vuxnas förhållningssätt och den pedagogiska verksamheten för små barn i förskolan. Hur bedriver pedagoger sin verksamhet i vardagen? Vilka mål är viktiga och hur försöker man förverkliga dessa? Vilken atmosfär, barnsyn och syn på lärande kommer till utryck i pedagogers strategier och hur kan de möten som skapas te sig ur barns perspektiv?

Eva Johansson forskar om små barns lärande och pedagogers förhållningssätt och har särskilt intresserat sig för de yngsta barnen i förskolan. Hon har bedrivit studier om etik i förskola och skola, om pedagogers samspel med de yngsta barnen i förskolan, samt om lek och lärande i förskola, skolbarnsomsorg och skola.



Mer information
Datum: 2012-08-31 - 2012-08-31
Tid: 09:00:00 - 16:00:00
Plats: Karlstads universitet, Aula Magna

Arrangör: RUC