Välkommen till Kemins År 2011 på Karlstads universitet!
2011 är utsett till ett internationellt kemiår av FN, Förenta Nationerna www.kemi2011.se/.
Karlstads Universitet invigde Kemins År i Värmland med ett späckat program lördagen den 12 Mars.
Se fullständigt program här!
Inom en mycket snar framtid kommer många kemister och kemiingenjörer att gå i pension och vi behöver fler kemister och anställda inom yrken där kemi ingår som en viktig byggsten, som receptarier och biomedicinska analytiker. Dessutom behövs fler kemister för att skapa en hållbar utveckling och lösa miljöproblem. FN har därför beslutat att det är Kemins år 2011 och Karlstads universitet kommer att fortsätta uppmärksamma detta med två tillfällen även i höst. Se kau.se/kemins-ar-2011 framöver!

Bilden visar minglet med information om yrkesutbildningar och kurser där kemi ingår samt rolig forskning och möjligheter till spännande utbytesresor, under Ägget i Nya huset Vänern.

Här visar elever från Älvkullegymnasiet ett mycket spännande experiment där de lyckats göra så att vanligt jod i en lösning får olika färg, och snabbt växlar från vacker bärnstensfärg (fri jod, närmast flaska) till blå-svart färg (när jod binds till stärkelse, den bortre flaska). Om man bestryker en tallrik man ätit gröt ur med jod övergår också bärnstensfärgen till blåsvart.
![]() |
![]() |
Här ger våra studievägledare och programledare information om våra spännande kurser och utbildningsprogram där kemi ingår, bland annat Biovetenskapligt program som kan leda till yrket Biomedicinsk analytiker (BMA) eller Receptarie beroende på vad man väljer och Civilingenjörsprogrammet i Kemiteknik.
För mer information om våra utbildningar se kau.se/utbildning eller kontakta Tommy.Bjork@kau.se 054 700 12 21
På motstående sida ser vi hur oerhört många receptarier man söker efter just nu, listan släpar ett tiotal meter på golvet.

Själva Programmet invigdes av Johan Östling – känd från Starboys och filmerna smala Sussie och Bröllopsfotografen. Johan framförde bland annat ett mycket uppskattat kåsera kring ”När Kemin stämmer i Värmland”!

Därefter trollband Göran Rämme, pensionerad lektor i Fysikalisk Kemi, publiken med sin såpbubbelshow. De minsta jublade när regnbågskimrade bubblor flyger genom salen och de något äldre fick lära sig både det ena och det andra om ytspänning och såpbubblornas användningsområde. Såpbubblor strävar alltid efter minsta möjliga åtgång av material. Genom att bygga en modell med takstolpar som doppas i såpa kan man hitta takkonstruktioner med liten materialåtgång och stor stabilitet berättar Göran Rämme.
Riktigt stort jubel blev det när både barn och ungdomar fick prova att inneslutas i en enorm såpbubbla som görs med rockring och såpbassäng.

Och här står publiken i kö för att inneslutas i jättestora såpbubblor.

Rimella, 3 år, vill gärna prova på ett experiment med färger.

6-åriga Ludvig har åkt ända från Fagerås för att vara med på Öppet Hus. 
Han tycker att det blir jättefina teckningar när man experimenterar med färger och vatten.

Vår forskarstudent Maria Bohlin fokuserar på att utveckla en kemisk analysteknik som ska användas för att studera samspel mellan kroppsegna ämnen. Det slutgiltiga syftet är att förstå mekanismen bakom den autoimmuna sjukdomen Hughes syndrom, där man löper stor risk för att drabbas av blodproppar.
KEBAB är förkortningen för studentföreningen på Karlstads Universitets Biovetenskapliga program. Här samlas alla biomedicinska analytiker, biotekniker och receptarier i en enda härlig grön röra.

Sidansvarig: Torgny Fornstedt
Sidan uppdaterades: 2011-04-19 10:16






