David Sundström, förvaltningshandläggare
David Sundström, Pol mag examen vid Karlstads universitet 2003
David Sundström valdes till Årets Alumn för 2007. I februari i år fick han sin utmärkelse vid en ceremoni som anordnades av alumninätverket.
- Det var jättekul. Och det har spridit sig. Jag träffade folk från Linköpings universitet, som tyckte det var en bra idé, som de ska ta till sig.
Motivationen till utmärkelsen är framförallt att David Sundström inte bara varit en god ambassadör för Karlstads universitet, utan även en förebild för studenter med funktionshinder. Han är blind sedan födelsen, något som inte hindrat honom från att göra en fantastisk karriär, både inom sitt utbildningsområde och inom idrotten. Idag är han handläggare på Räddningsverket samtidigt som han driver ett företag tillsammans med en tidigare kurskamrat.
Studietiden vid Karlstads universitet
Innan David Sundström sökte till Karlstads universitet, ringde han runt och pratade med statsvetenskapliga institutioner vid flera högskolor och universitet.
- Jag kände mig välkommen till Karlstads universitet på ett helt annat sätt än till de andra lärosätena. Karlstad kunde erbjuda en miljö med väldigt god kontakt mellan anställda och studenter.
Utbildningens utformning passade också hans önskemål. Nationalekonomin blev den största utmaningen för både David Sundström och hans lärare Bengt Mattsson, Sture Thompson, Bengt Nordlund och Dinky Daruvala.
- De gjorde utmärkta insatser med att förklara tabeller, kurvor och diagram för mig som var blind.
Under sin studietid hade David Sundström flera uppdrag. Han var vice ordförande med ansvar för utbildningsfrågor, hade ett vikariat som utbildningshandläggare vid studentkåren och var studentrepresentant i dåvarande Mångfaldskommittén. Dessutom hade han uppdrag som projektassistent med uppgift att genomföra en behovsinventering inom offentlig, privat och ideell sektor för att analysera behovet av den ingenjörsutbildning i risk- och säkerhetsfrågor som Karlstads universitet övervägde att inrätta.
Jobbkarriären
Efter examen 2003 fick David Sundström jobb på Uppsala studentkår som handläggare, där han jobbade under drygt tre år. Han hade ansvar för omvärldsbevakning och var politiskt sakkunnig inom kårens samtliga politikområden.
I augusti 2006 fick han tjänsten som förvaltningshandläggare vid Räddningsverkets internationella avdelning i Kristinehamn. Där har han i huvudsak ansvar för dokumentation och redovisning av Räddningsverkets internationella bistånds- och katastrofinsatser. Förutom utvecklingsarbete av avdelningens internationella ärendehantering.
Året därpå var det dags för nästa satsning. Då startade David Sundström företaget New Attitude tillsammans med sin tidigare kurskamrat Martin Carlsson. Verksamheten på New Attitude består av föreläsningar och utbildningar till företag, organisationer och myndigheter rörande fördomar, mångfald och betydelsen av att våga utmana sina gränser. Föreläsningsuppdragen har under åren blivit åtskilliga. Han har anlitats som föreläsare av bland annat universitet, Karlstads kommun, Antidiskrimineringsbyrån, kyrkor, statliga organisationer, bildningsförbundet Sensus och ideella organisationer.
Vikten av idrott
Davids alpina skidåkningskarriär utspelade sig under 90-talet. Han tävlade i alpina handikapplandslaget under sex säsonger. De främsta meriterna är ett guld i super-G från Paralympics i Lillehammer 1994, silver i VM-störtloppet i Lech, Österrike 1996, samt en andraplats i den totala världscupen säsongen 1997/98. För David Sundström var hans alpina framgångar avgörande för att visa vem han är och visa vad det går att åstadkomma.
- Jag blev stöttad i min självkänsla.
Hans nya idrott är cykling, men han tävlar endast på motionsnivå.
- Nu siktar jag på Vättern runt på cykel i mitten av juni. Det är genomförbart tack vare att jag cyklar på en tandemcykel tillsammans med en kompis.
Om David Sundström
Som framgår i hans utmärkelse som Årets Alumn, har David Sundström visat mod och vägran att ge upp i allt han företagit sig, vare sig det handlar om arbete, studier, uppdrag eller idrott. I grunden ligger hans förmåga att våga tro på sig själv. Han vågar räkna med att klara sig lika bra som personer som ser.
- Jag har nog vågat ganska mycket, dels inom ramen för en fullskalig idrottssatsning, dels genom att våga satsa högt i mina mål i yrkeslivet. Trots mitt funktionshinder ser jag på mig själv som en helt vanlig människa. Men jag märker ofta att andra ser mig som speciell. Och jag tror att jag är annorlunda genom att våga vara som alla andra.
När det gäller framtiden tänker David Sundström ta en dag i sänder. Han vill inte sätta upp några mål.
- Hittills har jag halkat in på helt nya saker, som varit helt oväntade, men gett mig chansen att göra något nytt. Men nu vill jag hinna leva också.
Text: Karin Branzell , maj 2008
Sidansvarig: Charlotte Gustavsson
Sidan uppdaterades: 2011-02-02 11:30




